Torsdag og dag fire i fokusuken om VANER!
Hvordan snakker du til og om deg selv?
Å snakke nedlatende til og om seg selv er en veldig destruktiv vane. Det kommer ingenting godt ut av det. Om du er skyldig i dette så anbefaler jeg deg å lese videre nøye.
Du sier kanskje noe sånt som dette?
…Jeg får det ikke til
…Jeg klarer ingenting
…Jeg går på en smell hele tiden
…Jeg klarer aldri å holde avtaler til meg selv
…Jeg er så svak/ lat/ slapp
…Jeg har aldri fått til noe
Endre det I DAG!
Det du sier har nemlig stor innvirkning på mentaliteten og psyken din. Små positive endringer kan gjøre stor forskjell. Se på det som at du er en lagspiller på ditt eget lag. Ville du snakket ned om lagspillerne dine? Ville du fortalt dem at de er dårlige eller ikke gjør en god nok jobb? Eller ville du oppmuntret dem, heiet på dem og gitt dem et klapp på skuldra? Jeg tror sistnevnte. Og du er faktisk en lagspiller på ditt eget lag!
Når en negativ tanke kommer, grip tak i den og ta den til fange. Endre den der og da! «Jeg klarer ikke» –> «Jeg prøver!»… «Jeg gikk nettopp på en smell igjen»–> «Da prøver jeg på nytt!»…»Jeg får det aldri til» –> «Jeg gjør så godt jeg kan!»
Prøv å kverke uvanen med å snakke ned til deg selv. HEIE på deg selv, klapp deg selv på skuldra og smil til deg selv! Ingen andre vet til en hver tid hva du føler og tenker, så det er din egen jobb å backe deg selv opp. Det er helt ok å være klar over egne svake sider og feil, men ha mer fokus på hvordan du kan forbedre dem og at du faktisk er i stand til å forbedre deg!
Happy torsdag 😀